UA-106152185-1

نکات کلیدی در برق کاری ساختمان

همه ساختمان ها در هنگام ساخت سیم کشی و یا در اصطلاح برق کاری می شوند. بدون وجود سیستم برق، ساختمان قابل سکونت و زندگی خانواده ها نیست. تصور کنید برق که نباشد، هیچ کدام از وسایل رفاهی کار نمی کنند. در واقع بدون برق کاری ساختمان، رفاه و آسایش و نور را از دست خواهیم داد.

با اتمام ساختمان سازی و سکونت افراد، ایرادهای برق کاری ساختمان نیز مشخص خواهد شد. به طور معمول سیم کشی باید با رعایت استاندارد و مقررات انجام شود و اصول ایمنی در آن رعایت شود. علاوه بر ایمنی نکات کلیدی در برق کاری ساختمان مورد توجه قرار گیرد که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

برق کاری و سیم کشی

نکات مهم مربوط به برق کاری آشپزخانه

آشپزخانه به جز نور لامپ به سیستم های برقی دیگری نیز نیاز دارد که یک برق‌کار ماهر به خوبی آن را رعایت می کند.

اجاق گاز، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، یخچال و دیگر لوازم آشپزخانه نیازمند پریزهایی با ارتفاع مناسب می باشند. یک برق‌کار ماهر، هنگام برق‌کاری ساختمان علاوه بر نصب پریز برای لوازم ضروری، یک یا دو پریز اضافی نیز برای دیگر لوازم ازجمله پلوپز، آبمیوه گیری و غیره در نظر می گیرد.

برای برق رسانی به هود بهتر است یک سیم فاز و یک سیم نول از پریز اجاق گاز گرفته شود زیرا به طور معمول هود درست بالای اجاق گاز قراردارد.

به پیشنهاد متخصصین فنی حتماً در آشپزخانه یک پریز تلفن وجود داشته باشد. یک پریز برق و تلفن کنار اپن آشپزخانه ضروری است و جای مناسبی برای قرار گرفتن تلفن خواهد شد.

قبل از هر کار باید یک کلید روشنایی در ورودی آشپزخانه نصب شود. برق کاری ساختمان تابع اصولی است که در هنگام ساخت انجام می شود نصب کلید روشنایی در آشپزخانه نیز باید طبق اصول انجام شود در غیر این صورت تاریکی و شب برای ساکنین مشکل ساز می شود.

نصب پریز برق در کنار ظرفشویی و یا زیر آب چکان از مواردی است که در برق کاری ساختمان توسط افراد خبره هرگز انجام نمی شود زیرا این کار می تواند باعث اتصال شده و خطر آتش سوزی را به همراه داشته باشد. برای پیشگیری از خطرات جدی بهتر است انجام برق کاری ساختمان و سیم کشی را به متخصصین با تجربه بسپارید.

خدمات فنی و برق کاری ساختمان

اصول اولیه سیم کشی پذیرایی

در طراحی ساختمان اتاق پذیرایی فضایی است که افراد خانواده ساعاتی را دورهم در این مکان می گذرانند و مهمان ها نیز این قسمت از خانه را قبل از هر مکانی خواهند دید به این ترتیب سیم کشی و برق رسانی به پذیرایی اهمیت بسیار زیادی دارد. نصب کلیدها و پریزها در پذیرایی باید طبق استاندارد و به صورت کاملاً مجزا انجام شود و با سیم هایی به قطر۲ و نیم به جعبه فیوز برسد. برای ارتباط پریزها نیز به طور معمول می توان از اتصال سیم های یک پریز برای پریز بعدی و یا از ترمینال استفاده کرد.

ازآنجاکه کابل و لوله ها مخصوص زیر گچ کاری قرار می گیرد باید یک تکه بوده و بدون زدگی باشد. علاوه بر آن کابل های زیر گچی و منبع مصرف کننده نباید بیش از یک و نیم متر فاصله داشته باشند. در حالت استاندارد بین چراغ های آویز و سیم از ترمینال پلاستیکی استفاده می شود.

توجه: چنانچه مسیر عبور سیم ها از کف ساختمان باشد باید از لوله های فولادی و یا پلاستیکی استفاده شود.

سیستم آنتن مرکزی از ضروری ترین مواردی است که در هنگام برق کاری ساختمان باید در نظر گرفته شود. برای آنتن مرکزی باید به طور جداگانه لوله های مخصوص را جاسازی کرد و بر اساس افت مسیر، کابل هایی هم مرکز را انتخاب کرد.

برق کاری ساختمان تجاری

سیم کشی در ساختمان های مسکونی و تجاری

  • بایستی همه پریزهای برق دستشویی و روشویی از منابع آبی دور بوده و از نوع درپوش دار باشد؛
  • به هیچ‌وجه نباید مسیر عبور کابل را در حمام، کف قرار داد؛
  • هر فیوز مینیاتوری نباید برای بیش از دوازده شعله روشنایی به کار گرفته شود؛
  • هر فیوز مینیاتوری نباید برای بیش از ۱۰ عدد پریز استفاده شود؛
  • برای مصارف بالای ۶۰ آمپر باید از صفحه مسی استفاده شود ولی مصارف کمتر می توانند از میله ارت استفاده کنند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *