UA-106152185-1

نحوه کار دوربین مداربسته پلاک خوان (LPR)

دوربین مداربسته پلاک خوان عمدتا در کنترل و تردد جاده ای و کنترل ورود و خروج در مراکز دولتی، پادگان ها و … مورد استفاده قرار می گیرد.این نوع سیستم ، سیستمی هوشمند می باشد که با نصب دوربین در هر یک از نقاط ورودی و خروجی ، تصاویر خودروها را ضبط می کند و با استفاده از الگوریتم پیشرفته شماره پلاک خودرو ها را با دقت بالا ثبت می نماید. پس از آن توسط نرم افزار های مربوطه پردازش می شود.

 

دوربین مدار بسته پلاک خوان

 

دوربین های پلاک خوان در دو حالت کلی مورد استفاده قرار می گیرد:

حالت اول دوربین مداربسته پلاک خوان پلیس می باشد که می تواند به صورت نصب برروی سه پایه، نصب در خودرو های پلیس و یا نصب در خیابان ها و جاده باشد،که به دوربین های ( ANPR (Atomatic Number PlateRecognition معروف می باشند.حالت دوم از دوربین های پلاک خوان در پارکینگ ها،پمپ بنزین ها و مراکز مهم شهری مورد استفاده قرار می گیرد.
با توجه به ضبط تصاویر توسط تمامی دوربین های مداربسته نصب شده ، مساله ی مهمی که در قرائت پلاک ها وجود دارد وضوح تصاویر و میزان دقت در تشخیص اعداد و حروف پلاک می باشد.دوربین های مداربسته تنها قادر هستند تصاویر را ضبط و برروی صفحه نمایش نشان دهند و اگر تنها هدف از نصب دوربین، نمایش اطلاعات باشد از دوربین هایی با تکنولوژی(HS-BLC (High SpotlightBack Light Compensation استفاده می شود که هیچ نیازی به نرم افزار ندارد.این دوربین ها با به حداقل رساندن نور چراغ اتومبیل، حروف و اعدا پلاک را قابل رویت می سازند.ولی موضوعی که در سیستم های پلاک خوانی حائز اهمیت است، علاوه بر نمایش اعداد و حروف درصفحه نمایش، قرائت اطلاعات می باشد.که از طریق نرم افزار امکان پذیر می باشد.این نوع از نرم افزارها با استفاده از الگوریتم OCR، که مخفف عبارت Optical Character Recognition می باشدکه با دقتی بالای ۹۶درصد اعداد و حروف پلاک ها را تشخیص می دهند. این نرم افزار توانایی خواندن و تشخیص پلاک در خودرهایی با سرعت بالا را نیز دارد.

 

همه چیز از PPF شروع می شود!

PPF مخفف اصطلاح Pixel Per Foot به معنای تعداد پیکسل در هر فوت عرض است. (در صورتی که نمی دانید هر فوت حدود ۳۰ سانتی متر است). این واحد کاربردی بسیار زیاد در تشخیص جزئیات تصویر می کند.
در یک تصویر ممکن است اجسام با اندازه های متفاوت در فواصل متفاوت از دوربین وجود داشته باشند. از آنجایی که نوع لنز دوربین میتواند زاویه دید دوربین و در نتیجه اندازه اجسام را در تصویر تغییر دهد نمی توانیم فرمولی با توجه به فاصله برای تشخیص صورت استفاده کنیم و باید از PPF برای این کار استفاده کنیم.
PPF میزان تراکم پیکسلی در پلاک خودرو را نشان میدهد. برای مثال در دوربینی با رزولوشن ثابت هر قدر پلاک به دوربین نزدیک تر شوند PPF آن بالاتر می رود. به همین صورت هر قدر زاویه دید دوربین کمتر شود (لنز زوم شود) PPF بیشتر می شود.

 

چند PPF برای خواندن پلاک لازم است؟

به صورت استاندارد برای تشخیص پلاک خودرو ، شما به تصویری با ۴۰PPF نیاز دارید. اندازه پلاک استاندارد خودرو ۱.۷ فوت است این یعنی عرض پلاک خودرو باید حداقل ۶۸ پیکسل داشته باشد. ممکن است پلاک خودرو با ۳۰ PPF نیز قابل تشخیص باشد اما تشخیص صورت با کمتر از این مقدار بسیار مشکل خواهد بود.

 

چطور از این فرمول برای به دست آوردن برد تشخیص چهره دوربین استفاده کنم؟

از انجایی که میدانم محاسبه PPF برای شما مشکل است یک جدول اماده از برخی رزولوشن ها با لنزهای متفاوت و برد تشخیص چهره آنها تهیه کردم. (برد تشخیص چهره با در نظر گرفتن ۴۰PPF به عنوان حالت مناسب در نظر گرفته شده)

 

 

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *