UA-106152185-1

دوربین مداربسته بخریم یا نخریم؟

(نظر و تجربه شخصی من در مورد خرید دوربین مدار بسته)


اگر سری مقالات «بخریم یا نخریم» بنده را دنبال کرده باشید، می‌دانید که در مورد چیزهایی که می‌خرم و تجربیاتی کسب می‌کنم و می‌دانم که به درد دیگران می‌خورد، می‌نویسم. مثلاً:

– آیفون بخریم یا نخریم؟
آی.پد بخریم یا نخریم؟
کیبورد وایرلس اپل بخریم یا نخریم؟
موس جادویی اپل بخریم یا نخریم؟
اپل تی.وی بخریم یا نخریم؟
لپ تاپ مک.بوک پرو بخریم یا نخریم؟
تلویزیون سه بعدی یا LED بخریم یا نخریم؟
و آخری که:

ماشین بخریم یا نخریم؟

و حالا می‌خواهم در مورد دوربین مداربسته صحبت کنم:

چه شد که دوربین مدار بسته خریدم!؟

جریان از دو سال پیش شروع شد! یک نفر در کوچه‌مان هر از چند گاهی از ته دل روی ماشین خواهرم کنده‌کاری می‌کرد! آنقدر روی اعصاب آن بنده خدا راه رفت که مجبور شد ماشین را بفروشد! گمان کردیم یکی از دخترهای کوچه که کمی شیطان و درس‌نخوان است و با خواهرم کلاس داشته این کار را می‌کند. خواهرم ازدواج کرد و رفت و آن دختر هم از کوچه‌مان رفت. وقتی من ماشین گرفتم، حدود یک ماه پیش، متوجه شدم که یکی از لاستیک‌ها پنچر شده! رفتیم پنچری بگیریم، گفت سوزن لاستیک را باز کرده‌اند و بادش خالی شده!! در عین حال که به شخص خاصی مشکوک شدیم، گفتیم لابد سوزن خود به خود باز شده! بعد از یک هفته دوباره همان لاستیک سوزنش باز و پنچر شد! روی سوزن درپوش گذاشتیم که اگر سوزن خود به خود باز می‌شده دیگر نشود… چند روز پیش دوباره ماشین جدید خواهرم که کلاً سر کوچه بود را پنچر کرد!‍ تا اینجا اتفاق هولناکی نیفتاده بود که بخواهد مجبورمان کند که دوربین مخفی کار بگذاریم. اما چند روز پیش دیگر اوج قساوت این همسایه با خط عمیقی که از بالا تا پایین کاپوت جلو کشیده بود مشخص شد! گفتم هر طور شده باید بفهمم این جانی کیست!؟ چون جدا از ضرر مالی که می‌زند، تمام کوچه را به هم مشکوک کرده! همه که در جریان این قضایا هستند دیگری را مجرم می‌دانند و این وضعیت خیلی زشت است. مثلاً من داشتم به ماشین نزدیک می‌شدم که دیدم یکی از پیرمردهای کوچه که به خاطر اعتیاد، تقریباً مغزی برایش باقی نمانده، رفت از یک درخت خشک یک چوب کند و به سمت ماشین من رفت! از دور نگاه کردم و در دلم گفتم حتماً این بار می‌خواهد روی ماشین خط بیندازد! دیدم بنده خدا رفت جوی آب که آشغال در آن گیر کرده بود را باز کرد که آب عبور کند! این صحنه را که دیدم، گفتم برای رفع سوء تفاهم‌ها هم که شده باید یک دوربین در کوچه کار بگذاریم که امنیت نسبی داشته باشیم.

از طرفی در ایام عید، وقتی مهمان داشتیم و در نیمه باز بود، یک نفر وارد خانه شده بود و دو جفت کفش‌های برادرهایم که هر کدام چند ده هزار تومان قیمت داشت را برده بود. اگر یک دوربین در کوچه می‌بود، به راحتی می‌فهمیدیم چه کسی بوده.

برای داشتن یک دوربین مدار بسته چه چیزهایی لازم است؟

۱- دوربین:

دوربین‌های مختلفی وجود دارد. از دوربین‌هایی با قیمت زیر ۵۰ هزار تومان تا دوربین‌های پیشرفته با دید در شب با قیمت‌های بالای ۳۰۰ هزار تومان.

من یک دوربین نیاز داشتم که بشود به صورت مخفی، مقابل در خانه کار گذاشت. با مشورتی که با یکی از این‌کاره‌های شهر داشتم، یک دوربین «پین هول» (Pin Hole) پیشنهاد دادند:

 

چیزی که من خریدم از شرکت Active است با قیمت ۱۰۰ هزار تومان. دوربین بسیار کوچکی (۴ سانتی‌متر در ۴ سانتی‌متر) است که به راحتی در «اف.اف در» قرار می‌گیرد. (البته من یک جای دیگر نصب کردم که کل کوچه و حتی سر کوچه را هم بگیرد)

کیفیت فیلمبرداری این فسقلی خوب است؟

من فکر نمی‌کردم به این خوبی باشد اما واقعاً راضی‌ام. به خصوص وقتی در تنظیمات آن «بهترین کیفیت» را انتخاب می‌کنید، تا پنجاه متر همه چیز به خوبی مشخص است.

 

کیفیت، در این تصویر به خوبی مشخص نیست. کمی روشن عکس گرفتم وگرنه تا انتهای کوچه مشخص است. ماشین دومی از من است که به خوبی تحت نظر است!! ضمن اینکه نور دوربین از داخل تنظیمات آن قابل تغییر است.

در شب، کیفیت چطور است؟

در کوچه ما (و خیلی جاهای دیگر) تیر چراغ برق وجود دارد و نور به اندازه کافی هست. جالب است که در شب، کیفیت حتی از روز بهتر است!! به راحتی همه چیز مشخص است!

اگر جایی مد نظرتان باشد که واقعاً هیچ نوری در محل نباشد، باید به فکر دوربین «دید در شب» باشید که البته بسیار بزرگ‌تر و گران‌تر خواهد بود.

 

دوربین، ضد آب است؟

خیر، من داخل یک جعبه تقسیم کار گذاشتم که آب روی آن نریزد و از نگاه‌ها هم مخفی بماند.

دوربین IP Camera چیست؟

 

من خیلی دلم می‌خواست یک IP Camera که بی‌سیم بود بگیرم. اما چند چیز مانع از خرید آن شد:
– قیمت آن: حدود ۷۰۰ هزار تومان بود. حقیقتش من با قیمتش مشکل حادی نداشتم، چون به هر حال برای امنیت خانه و کوچه می‌صرفد اینقدر خرج کنی و یک دوربین خوب از شرکت D-Link بخری اما مشکلات بعدی خیلی بزرگ بود:
– مشکل ضبط روی کامپیوتر: برای اینکه از این دوربین‌ها استفاده کنی باید حتماً یک کامپیوتر دائماً روشن باشد و فیلم‌ها را روی آن ضبط کنی که خوب، برای من ممکن نبود.
– امکان دزدیده شدن توسط دزد: با توجه به اینکه دم در می‌خواستم نصب کنم ممکن بود یک دزد بیاید بردارد و ببرد!
– حجم بزرگ‌تر از نوع پین‌هول که باعث می‌شد در چشم باشد.
– مشکلات بی‌سیم… (به هر حال هیچ وقت بی‌سیم قابل اعتماد نیست! هر چند که از تکنولوژی ۸۰۲.۱۱g پشتیبانی می‌کرد و مناسب بود)

تنها مزیت نسبت به حالتی که من نهایتاً انتخاب کردم:
– بی‌سیم بودن!

 

۲- دستگاه DVR:

اگر نخواهید به کامپیوتر اعتماد کنید (که پیشنهاد می‌کنم هرگز به کامپیوتر متکی نشوید) باید یک دستگاه بخرید که در اصطلاح به آن DVR یا Digital Video Recorder گفته می‌شود.

من به پیشنهاد آن آقایی که مشورت کردم و برای ده‌ها مشتری دوربین بسته بود و راضی بود، این دستگاه را هم از شرکت داناویژن خریدم. مدل H.264

 

 

دستگاه خوبی است. بدون نیاز به کامپیوتر کار می‌کند. داخل آن یک هارد ساتا می‌گذارید و از طریق منوی فارسی آن که با موسی که به آن وصل می‌شود کنترل می‌شود، به راحتی کارها را مدیریت می‌کنید.
یک کنترل از راه دور هم درد و ضمناً از طریق دکمه‌های روی دستگاه هم قابل مدیریت است (یعنی از سه راه!)
عجیب است که بدون دستکاری من، منوها از همان اول فارسی بود! فکر کنم به سفارش ایران تهیه شده باشد.
– همه چیز در منوها مشخص است. از ضبط و پخش و کیفیت و انتخاب و مدیریت هارد و تنظیم IP دستگاه و خلاصه همه چیز…
– دستگاه می‌تواند با کابل شبکه به سوئیچ وصل شود و با زدن آی.پی پیشفرض آن که ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱۰۰ است وارد کنترل پنل آن شوید و فیلم‌ها را ببینید و مدیریت کنید و…
– دستگاه با کابل VGA به مانیتور وصل می‌شود و تصاویر دوربین‌ها را روی مانیتور می‌بینید. (من مانیتور قدیمی که داشتم را اختصاص دادم به این دستگاه)
– موس، داخل کارتون دستگاه بود.
– این دستگاه، چهار تا کانال ورودی دارد. یعنی چهار دوربین را پشتیبانی می‌کند اگر شما نیاز به تعداد بیشتری دوربین داشته باشید (که خیلی بعید است) می‌توانید دی.وی.آر ۸ کاناله بخرید…
– هر وقت خواستید، می‌توانید روی «پخش» کلیک کنید و فیلم‌های ضبط شده از یک تاریخ تا تاریخ دیگر را مرور کنید. هر یک ساعت یک بار، یک فایل ویدئویی ساخته می‌شود. دستگاه خودش یک Video Player شبیه ویندوز دارد که می‌توانید با سرعت‌های مختلف ویدئوها را مرور کنید و احتمالاً روی موارد مشکوک Pause کنید.
– بعضی از مدل‌های این دستگاه، کارت شبکه بی‌سیم هم دارد. با توجه به اینکه در خانه تمام سیستم‌هایم بی‌سیم است حیف شد که این مدل، ارتباط بی‌سیم را پشتیبانی نمی‌کند.

۳- هارد ساتا:

همانطور که گفتم یک هارد ساتا هم برای نگهداری فیلم‌ها نیاز دارید.
من این روزها به شدت فضا کم آورده بودم. بنابراین، یک هارد ۱ ترابایتی برای کارهای خودم خریدم (قیمت: ۵۵۰ هزار تومان) و یک هارد ۳۰۰ گیگی که روی سیستم بود را باز کردم و روی این DVR بستم با این حساب با یک تیر، دو نشان زدم.
یک هارد ۸۰ گیگی ATA داشتم اما باید مبدل ATA به SATA می‌زدم که پیدا نکردم و یکی هم که تجربه داشت گفت این مبدل انگار گاهی کار نمی‌کند! (البته من تست نکرده‌ام و نمی‌توانم تأیید کنم. شما اگر هارد قدیمی دارید ابتدا با مبدل تست کنید، شاید جواب داد و نیازی به خرید هارد جدید نداشتید)
– باید در DVR را باز کنید و هارد را داخل آن پیچ کنید.
– اینطور که مشاور ما گفت، روی این هاردِ ۳۰۰ گیگ، تا یکی دو ماه فیلم ذخیره می‌شود.

۴- کابل و آداپتور و کانکتور BNC:

از اتاق تا دوربین، ۲۰ متر فاصله بود. پس یک کابل ۲۰ متری کواکس نیاز داشتم. این کابل، شامل سه رشته سیم است. یک رشته برای انتقال صدای دوربین، یکی برای انتقال تصویر دوربین و یکی هم برای رساندن برق به دوربین که به آداپتور دوربین وصل می‌شود. این آداپتور را باید جداگانه بخرید که برای من ۱۰ هزار تومان شد. (قیمت کابل ۲۰ متری: ۲۵ هزار تومان)

یک کانکتور BNC هم نیاز دارید که ورودی تصویر را به این دستگاه متصل کنید. (قیمت: ۲۵۰۰ تومان)

خوب، همین!

هر چند راه‌اندازی یک دوربین مدار بسته، حداقل ۷۰۰ هزار تومان خرج روی دستمان گذاشت اما به نظر من ارزشش را دارد. چون بالاخره ممکن است در کوچه اتفاقاتی بیفتد که این فیلم‌ها ناجی باشد. امنیت یک کوچه تقریباً تأمین می‌شود، از طرفی اگر این انسان بی‌عقل که با ما شوخی‌اش گرفته در دام ما بیفتد، چنان برنامه‌های وحشتناکی برایش دارم که درس عبرتی شود برای آیندگان!!
به قول برادر بزرگم: در اولین گام، باید تمام هزینه‌هایی که کرده‌ایم و خساراتی که به ماشین‌ها و اعصاب ما زده را پرداخت کند وگرنه آبرویش را خواهیم برد و خودش و تمام خانواده و فرزندانش از نان‌خوردن می‌اندازیم! اگر آن پیرمرد باشد که در ذهنمان است، به تمام فرزندانش خواهیم گفت که یا هزینه‌ها را پرداخت می‌کنید یا فیلم جنایت پدرتان را در تمام محل‌های کارتان و روی اینترنت و صدا و سیما و امثالهم پخش خواهیم کرد!!
شخصی که تجهیزات را می‌بندد می‌گفت: خیلی از کسانی که به همین دلیل این تجهیزات را خریده‌اند با همین ترفند تمام پول تجهیزات را از مجرم گرفته‌اند!! 🙂

پیشنهاد:

به نظر من همه محله‌ها باید با هم هماهنگ کنند و مبلغی (مثلاً هر خانواده ۱۰۰ هزار تومان) جمع کنند و یک دوربین در هر کوچه کار بگذارند. اینطوری واقعاً خیلی از اتفاقات قابل پیگیری است و خیلی‌ها به هم مشکوک نمی‌شوند…

 

اگر ابهام خاصی در این زمینه دارید، می‌توانید در بخش نظرات مطرح کنید تا اگر توانستم پاسخ دهم.

موفق باشید؛

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *