UA-106152185-1

بهترین مکان نصب دوربین مدار بسته کجاست و چرا باید آن مکان را انتخاب کنیم؟ در این مطلب قصد داریم تا به شما اطلاعات مفیدی را در این باره ارائه کنیم. پس با ما همراه باشید!

هنوز تصمیم خود را در مورد این که کجاها دوربین مداربسته بگذارید نگرفته اید ؟

دوربین مداربسته که خریداری کردید و یا میخ.اهید بخرید علی رقم امکاناتی که دارد خیلی مهم است که کجا قرار است نصب شود تا بتواند بهترین بازده را برای شما داشته باشد . پس قرار گرفتن دوربین در جای صحیح خود خیلی مهم است و گرفتن دزد و مجرم زمانی انجام میشود که دوربین در جای صحیح خود قرار گیرد .

بهترین مکان نصب دوربین مداربسته کجاست :

 • ۳۴% – قرار دادن دوربین مداربسته بالای درب ورودی ( در ارتفاع ۲.۷ متر ) تا اسیب پذیر ترین منطقه را تحت پوشش قرار بدهد .
 • ۲۳% – قرار دادن دوربین در بالای ورودی پارکینگ
 • ۳۰% – قرار دادن دوربین بالای پنجره طبقه اول
 • ۲۳% – قرار دادن دوربین بالای ورودی انباری

قرار دادن دوربین مداربسته بالای درب ورودی

بیشترین راه نفوذ به خانه درب ورودی هر خانه یا اماکن هست توجه داشته باشید دوربی را در ارتفاع بالا تر از دسترس نصب کنید تا از خراب کاری و یا دست زدن دوربین جلوگیری شود . اگر امکان خرابکاری باز هست میتوانید دور دوربین یک محافظ هم درست کنید . استفاده از ۲ دوربین خیلی بهتر از یک دوربین است تا قانون همپوشانی رعایت شود یعنی اگر دزد بخواهد دوربین را دستکاری کند دوربی دیگر این کار را ضبط کند .

قرار دادن دوربین بالای پنجره طبقه اول

قرار دادن دوربین مداربسته بالای پنجره طبقه اول که به خیابان مشرف نیست خیلی مهم می باشد چرا که دزد ها شانس دستگیر شدن خود را با ورود از پنجره غیر مشرف به خیابان که دائما تردد دارد کاهش میدهند. پس مهم است بالای پنجره طقه اول دوربین مداربسته نصب گردد .

قرار دادن دوربین مداربسته بالای درب پشت بام

خیلی وقت ها دزد ها معکوس عمل کرده و بجای تردد از درب ورودی از ساختمان کناری و پشت بوم آن وارد ساختمان میشوند . درب پشت بام به دزدها اجازه میدهند تا بدون مزاحمت به داخل خانه نفوذ کنند پس قرار دادن دوربین در بالای ان الزامیست

قبل از نصب و جانمایی دوربین مداربسته به چند سوال زیر پاسخ دهید .

 • ۱- کجاها فکر میکنید دوربین مداربسته نیاز دارد ؟
 • ۲- کجا های منزل شما آسیب پذیر تر است ؟
 • ۳- آیا ورودی هایی دارید که برای سارقان ساده و جذاب باشد .
 • ۴- تا به حال سابقه دزدی از ملک شما بوده ؟ حتی دوره های قبل از شما
 • ۵- اگر بوده از کجا وارد شده ؟

پاسخ به سوالات بالا خیلی در تعیین محل قرار گیری دوربین مداربسته جهت افزایش امنیت کمک ساز است .

ریسک دستکاری دوربین مداربسته همیشه است و باید این سوال را از خود بپرسید که آیا میخواهید دوربین هایتان در دید رس باشد یا خیر . چون دزدها تمایل زیادی برای از کار انداختن دوربین ها دارند و شما میتوانید با قرار دادن چند دوربین الکی و فیک در دیدرس و مخفی کردن دوربین های اصلی دزد را گمراه کنید . اینچنین که اگر دزد دوربین های فیک و غلابی شما را از کار انداخت میتوانید آن ها را در حین ارتکاب جرم داشته باشید .

برای نصب دوربین های مدار بسته در منزل دوربین مداربسته امنیتی یا دوربین مداربسته نظارتی؟

قبل از آنکه در رابطه با بهترین مکان نصب دوربین مداربسته صحبت کنیم، بهتر است تا مشخص کنیم که دوربین ها به چه صورتی قرار است که نصب شوند:

۱- امنیتی  

 2-نظارتی

دوربین های مداربسته امنیتی، بسته به کیفیت و فضایی که تحت پوشش قرار می دهند می بایست جزئیات کامل تصویر مانند چهره، پلاک و تمام جزئیاتی که نیازمند نیروی انتظامی می باشد را در همه جای تصویر محل تحت پوشش، در اختیار شما قرار بدهند.

دوربین های مداربسته نظارتی به این صورت نیستند و برای یک محیط بزرگ، تنها یک دوربین فقط جهت دیدن اینکه آیا کسی هست یا خیر، استفاده می شود. در این مدل نصب دوربین، جزئیات اهمیت چندانی ندارند.

بهترین مکان نصب دوربین

آیا کسانی که دوربین مداربسته دارند هیچ مشکل امنیتی ندارند؟

قطعا خیر، مشکلات زیادی برای کسانی که دوربین های مداربسته دارند و به هنگام نصب به قانون های کلیدی بهترین مکان نصب دوربین های مداربسته توجهی نکرده اند وجود دارد. این اطلاعات فقط با کسب تجربه و پیش آمدن شرایط خاص قابل درک می باشند که ما در اینجا برخی از مهمترین این موارد را با شما به اشتراک می گزاریم:

مصرف کننده ی دوربین مداربسته ای را در نظر بگیرید که در بیرون از خانه جهت نظارت به ماشین های بیرون خانه و امنیت پیرامونی خود، دوربینی را نصب کرده است اما روزی یک سارق حرفه ای با کلاه نقاب دار یا پوششی بر روی صورت خود، دوربین را جدا کرده و به سرقت می برد:

هم پوشانی: هیچ دوربین دیگری برای پوشش دادن آن دوربین اول وجود نداشته. در صورت نبودن حالت هم پوشانی، امنیت خانه ۱۵ درصد کم تر شده و راه را برای سرقت بعدی هموارتر می کند.

 • مصرف کننده دیگری را تصور کنید که در بیرون از خانه، دوربین مداربسته ای را در ارتفاع بسیار بالا (حدود ۴ یا ۵ متر) نصب کرده است و هدف دید دوربین محوطه پایین آن است:

زاویه نصب دوربین مداربسته:

سرقت اتفاق می افتد و این دوربین های نظارتی، به دلیل تشکیل تصویر از بالا، فقط نوع خودرو، رنگ لباس و اینکه چند نفر بودند را مشخص می کند و نشان می دهد.

برای درک بهتر موضوع زاویه دید، مثلثی با زاویه ۹۰ درجه (قائم الزاویه) را در نظر بگیرید که یک ضلع آن ارتفاع نصب دوربین است، ضلع دوم فاصله افقی هدف تا دوربین است و ضلع سوم و یا وتر مثلث، زاویه دید دوربین را تشکیل می دهد. بنابراین هر چقدر زاویه وتر این مثلث با سطح زمین کمتر باشد، دید بهتری نسبت به سوژه خواهیم داشت.

 • به درخواست مصرف کننده یک دوربین معمولی در داخل راهروی و یا لابی ورودی ساختمان نصب شده است و ورودی درب آن که شیشه ای است و در روزها نور زیاد خورشید از آن به داخل می تابد و دوربین در روبروی آن قرار گرفته است و تصویر برداری می کند. بازهم متاسفانه سرقت اتفاق می افتد و تصویر سارق کاملا نامفهوم است.

تاثیر نور در تصویر :

در محیط هایی که بخش های تاریک و روشن زیادی وجود دارد یا از قسمتی نور زیادی وارد محیط می شود دوربین مداربسته معمولی (خصوصا در صورتی که مقابل نور نصب شده باشد)، نمی تواند تصویر خوبی را تشکیل دهد و اگر شخصی وارد محیط شود، تصویر رو به دوربین آن، کاملا نامفهوم و تاریک خواهد بود. همینطور سارقی که از محیط پر نور وارد محیط تاریک تر می شود در لحظات اول همه جا را تاریک و نامفهوم می بیند و احتمالا پس از چند لحظه (تا چشم به نور محیط عادت کند) متوجه دوربین می شود تا فرار کند. دوربین مداربسته معمولی، تصویر راهرو را به حالت نظارتی گرفته و مشخص شده که یک سارق وارد و خارج شده است و بقیه قسمت های تصویر سیاه و تاریک بوده و قابل ارائه به مراجع قانونی نیست. در این موارد می بایست از دوربین های ضد نور و یا WDR برای تعادل نور در تصویر استفاده کرد.

بهترین مکان نصب دوربین
بهترین مکان نصب دوربین

تفاوت تصویر دوربین مداربسته در حالت WDR و بدون WDR

 • شخصی دوربین مداربسته ای را که بتواند پلاک خودروها را تشخیص دهد در بخش ورودی درب پارکینگی نصب می کند و در طول روز پروژه را به کارفرما تحویل می دهد. در روز همه چیز عالی است و ضبط و پخش به درستی انجام می شود. ولی یک روز از آن پارکینگ سرقت می شود و پلاک خودرویی که وارد و یا خارج می شود مشخص نیست!!!

پلاک خوان:

اکثر افراد به دلیل اینکه در طول روز پروژه های دوربین مداربسته را نصب می کنند و تحویل می دهند، برای چک کردن امنیت شان در شب زمانی باقی نمی ماند و به دلیل اینکه خیلی وقت ها هم بوده که اتفاقی رخ نداده، کسی به فکر چک کردن تصویر در شب نبوده است. تصویر دوربین ها در شب به دلیل دید مادون قرمز، سیاه و سفید است و تابش نور مادون قرمز باعث می شود پلاک خودروها براق شوند و پلاک را مانند یک مستطیل سفید رنگ نشان دهند. برای تشخیص پلاک خودرو در شب حتما می بایست نور سفید (نور مرئی که محوطه را روشن کند) و زاویه دید دوربین با پلاک خودرو را در نظر بگیریم تا بتوانیم پلاک خودرو را به درستی مشاهده کنیم.

بهترین مکان نصب دوربین
بهترین مکان نصب دوربین

عواملی که باعث می شوند محل نصب دوربین ها متفاوت باشند:

۱- نور ۲- لنز دوربین زاویه دید   3- دور بودن از محل دستکاری    4- تو چشم بودن    5- قانون کشور

بهترین مکان نصب دوربین
بهترین مکان نصب دوربین

۱- نور

همانطور که می دانید دوربین های مداربسته شباهت های زیادی به دوربین های عکاسی دارند. در هنگامی که می خواهید عکاسی کنید، نمی توانید به طور مستقیم روبروی نور آفتاب عکاسی کنید دوربین مداربسته هم نمی تواند مستقیما در راستای نور تصویر برداری کند. بنابراین بهتر است محلی که نور خورشید روشن می کند و نور بهتری دارد (پشت به نور) را فیلم برداری کند. فاکتور اصلی تشکیل تصویر و دید بهتر اجسام، نور مناسب است. هر چقدر نور بهتری بر روی اجسام باشد بهتر دیده می شوند.

۲- زاویه دید و لنز دوربین

بهترین مکان نصب دوربین
بهترین مکان نصب دوربین

هر دوربین مداربسته ای دارای یک لنز با مشخصاتی درباره فاصله کنونی می باشد که بر اساس این فاصله کنونی زاویه دید بازتری و یا بسته تری نسبت به محیط خواهد داشت. توجه داشته باشید که دوربین هایی که زاویه دید بازتری دارند برای کاربردهای نظارتی بهتر هستند و با یک لنز عریض(wide) می توانید محیط بیشتری را تصویر برداری کنند.

این نوع دوربین ها برای کاربرد های امنیتی هم به کار می روند. بهترین مکان نصب برای دوربین هایی با لنز باز و عریض، محیط های کوچک مثل اتاق آسانسور و یا راهرو های باریک هستند. زیرا دوربین هایی با لنز معمولی قادر به دیدن تمام قسمت های این محیط نمی باشند و در تصویر نقطه کور (بخشی از محیط که در تصویر نیست) ایجاد می شود.

دوربین های لنز بسته، زوم یا تله برای محیط های بزرگ می توانند حالت امنیتی داشته باشند و بسته به نوع لنز و فاصله کانونی می توانند فواصل دورتر را تصویر برداری کنند. در این صورت می توان این نوع دوربین ها را در ارتفاع بالاتر نصب کرد.

۳- دور بودن از محل هایی که دستکاری به سادگی انجام پذیر است

بهترین مکان نصب دوربین
بهترین مکان نصب دوربین

توجه داشته باشید که دوربین را در محل هایی که به راحتی دست به آن ها می رسد نصب نکنید. کنار پنجره ها، کنار نرده ها، در محل هایی که راهِ پله داشته باشند، کنار لوله ها و از این دست موارد. در صورت امکان با توجه به زاویه دید و محل سوژه مورد نظر، دوربین را در ارتفاعات کوتاه و قابل دسترسی نصب نکنید.

نکته مهم در این بخش این است که دوربین را در محلی نصب کنید که نه تنها خود دوربین دستکاری نشود، بلکه قسمت های مرتبط با آن مثل سیم کشی و منبع تغذیه هم در دسترس نباشند و یا حداقل محافظ داشته باشند که به آسانی قطع نشوند.

۴- تو چشم بودن

دوربین های مداربسته ورودی را در محل هایی نصب کنید که تو چشم باشند. به این معنی که دور از دسترس باشند اما توجه افرادی که وارد می شوند را جلب کنند. زیرا ثابت شده است که اکثر موارد سارقین محل هایی را انتخاب می کنند که سطح امنیتی پایین تری داشته باشند و ترجیحا از سیستم های امنیتی استفاده نکنند تا بتوانند سریع تر و راحت تر نفوذ کنند. دلیل اصلی استفاده از برچسب این مکان مجهز به سیستم امنیتی مداربسته است همین موضوع بازدارندگی و پیشگیری قبل از وقوع است که اهمیت بالایی نیز دارد.

منبع

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *